Makalecin - Güncel Blog Yazıları

E-postanız Hacklendiğinde Yapmanız Gereken Dört Şey

0 76

E-postanız Hacklendiğinde Yapmanız Gereken Dört Şey

Bu senaryoyu hepimiz tanıyoruz: Bir arkadaş size onlara garip e-postalar gönderdiğinizi veya sosyal medya sayfalarınızı gönderemediğiniz mesajlarla spam gönderdiğinizi söyler. Bu olduğunda, muhtemelen ne olduğunu biliyorsundur: e-posta hesabınız saldırıya uğradı. Bilgisayarımızın kötü bir gün geçirdiğine inanıyoruz, saldırıya uğramış e-postalar yalnızca e-postalarınızı rahat konuşmalar ve kayıt formları için kullansanız bile (özellikle de ikincisi ise) hafifçe alınmamalıdır. Saldırıya uğramış bir e-posta hesabı, kimlik hırsızlığı gibi daha ciddi sorunlarla sonuçlanabilirve finans ve itibarınızı etkileyebilecek diğer güvenlik ve gizlilik ihlalleri. Bu güvenlik önlemleri yüzünden, ilk yanıtınız panik olabilir.

Ancak önce (sonra) yaptıktan sonra sakinleşin, kendinizi çekin ve aşağıdaki basit adımları takip edin:

  1. Şifreinizi değiştirin: Çoğu durumda, korsanların bazıları hesap kimliğini değiştirmez. Bu, hesabınıza hâlâ erişime sahip olduğunuz ve sonraki veya gelecekteki saldırıların meydana gelmesini önleyebilirsiniz. Parolanızı değiştirmek için, giriş sayfanızdaki “Parolamı Unuttum” bağlantısını kullanın ve parolanızı sıfırlayın. Bunu tüm cihazlarınızdaki tüm hesaplarınız için yapın.

Ne hatırlamanız gerekiyor:

  • Farklı hesaplar için uzun, eşsiz ve karmaşık parolalar veya parolalar kullanın. Parola yöneticileri birden fazla parola hesabı oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir.
  • 2 adımlı doğrulamayı kullanın. Fazla adım, hesap ayarları değiştirildiğinde telefonunuza gönderilen özel bir kod gerektirir. Bilgisayar korsanının elinde olmadığı sürece, koda yalnızca erişebilir ve erişebilirsiniz.
  1. Ayarlarınızı kontrol edin: Hesap ayarlarınızı tarayın ve herhangi bir şeyin değişip değişmediğini kontrol edin. Hackerlar, e-postalarınızı onlara iletebilir ve bu da giriş bilgilerinizi alabilmelerini ve kişi listenizden e-posta adresleri almalarını kolaylaştırabilir. Bir e-posta imzası kullanıyorsanız, yapılmış olabilecek herhangi bir şüpheli değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Ne hatırlamanız gerekiyor:

  • Kartvizitlerinize, e-postanızın saldırıya uğradığını bildiren bir uyarı mesajı gönderin ve sorunu çözdüğünüzü bildirene kadar sizden gelen veya şahsen gelen herhangi bir şüpheli mesajı veya postayı görmezden gelin. Onlara gönderilen bağlantıları tıklamak konusunda uyarın.
  1. Bilgisayarınızı ve diğer cihazlarınızı zararlı yazılım olup olmadığını tarayın

Kötü amaçlı bir tarama çalıştırmak rutin olarak uygulanmalıdır. Hesabınız saldırıya uğradığında, kötü amaçlı yazılımları veya bilgisayarınızda etkin olabilecek kötü amaçlı yazılımları kalıntılarını hemen kontrol ettiğinizden emin olun.

 Ne hatırlamanız gerekiyor:

Taramalarınız kötü amaçlı yazılım tespit ettiyse, şifrenizi tekrar değiştirin ve ayarlarınızı tekrar kontrol edin. Sisteminizi temizlemeden parolalarınızı değiştirmeniz, hacker’ları yeni anahtarlarınızı gönderen zararlı yazılımlara sahipseniz hesaplarınızdan çıkaramaz.

  1. Önleyici önlemlerin uygulanması Bilgisayar korsanlarının hesaplarına tekrar girmesine izin verme

Şüpheli kimlik avı e-postalarından veya bunlarda bulunan bağlantı ve eklerden kaçınarak başlayabilirsiniz. Bu sosyal ağlar için de geçerlidir. Şüpheli bağlantıları veya yayınları tıklamak sonuçta kimlik avı sayfalarına veya bilgi çalan kötücül yazılımların indirilmesine neden olabilir.

 Ne hatırlamanız gerekiyor:

Güvenli ve özel ağları kullanın. Bu, bilgisayar korsanlarının ağınıza girmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sosyal paylaşım ağları üzerindeki maruziyetinizi ve halka gösterilen bilgilerin miktarını sınırlayın. Bilgisayar korsanları ve kimlik hırsızları sosyal medya ile ilgili kişisel bilgileri toplamak için hızlıdır, bu yüzden dikkatli olun ve kişisel bilgilerini gizli tutun. Sık kullandığınız çevrimiçi alışveriş siteleri de dahil olmak üzere güvenilir web sitelerini işaretleyin. Bu, yanlışlıkla, bilgisayar korsanlarının kötü niyetli kodları veya bilgileri phishing eden sitelere yönlendiren bağlantıları kayabileceği yanlış web sitenize girmenizi engelleyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.